úterý 31. března 2009

Wattův zápisník 038/2009

VIDEO:

Takže? Dávám plný počet bodů! Mánifik!

pondělí 30. března 2009

Wattův zápisník 036/2009

VIDEO:

Takže? Příště skupina B.

neděle 29. března 2009

Wattův zápisník 035/2009


Dušan Stuchlík, Tonda Volk a Pepino Morávek
6 Trkvasů + Žofin a Mára

Tůry:
Úterý 17/3/2009:

Le Plagnolet – Télépherique de Lognan (1.930) – Aig. Des Grands Montets (3.295) – sjezd Glacier des Rognens na Glacier Dangentiere.

Tonda: Glacier du Chardonnet – Col du Chardonnet (3.323)
Dušan: Glacier des Améthystes – Col du Tour Noir (3.535) a všichni zpět na Lognan a dolů do Le Plagnolet

Středa 18/3/2009:

Dušan: Col du Chardonnet (3.323)
Tonda: Col du Passon – Glacier du Tour – le Tour

Čtvrtek 13/3/2009:

Aiguille du Midi (3.842)
Dušan: klasické Valee Blanche
Tonda: Col de Toule (le Grand Flambeau) – Refuge : Hotel Torino – Glacier du Geant – Glacier du Tacul – Mer de Glace – Chamonix

Pátek 20/3/2009:
Všechny skupiny výcvik nad le Tour (štandy, vedení na krátkém laně, sjezd na laně)

Sobota 21/3/2009:

Dušan: Courmayeur - Plampincieux - Val Ferret-Rifugio Bonatti - Vallone Malatra (Hacek, Ivan - kota 2624 m, Dusan, Faggic-sedlo cca 2200 m) a zpět. Courmayeur - birra, pastis, rugby
Tonda: Le Praz du Chamonix – Chalet de la Flegere – Cols des Aig. Crochues – Glacier du Mort – le Buet – zpět do Le Praz du Chamonix vlakem

Takže? Někdo nechal v penzionu „weisse spritz haus“ termosku a černou fleece bundu!

čtvrtek 26. března 2009

Wattův zápisník 034/2009


Když jsem se v neděli pozdě večer vrátil ze Švýcarska, čekalo mě doma v kuchyni na stole příjemné překvapení ... dcerka mi namalovala krásný obrázek "oujgiljak midi", "val de blanke" a na něm trkvasíci s gajdíky.

Posuďte sami. Formát A3!

Takže? Kupka se minulý týden vydražil za 22 miliónů. Kolik bych dostal za toto si neumím představit.

Ivanův zápisník 003/2009

LAVINA!

Vcera o cca 11 hod. spadla v Ziarskej doline lavina obrovskych rozmerov. Dlzka odtrhu je 1,5 km!!! Presne miesto nie zatial zname, tipujem na masiv Prislopu, pripadne juznejsie smerom k Raztoke. Celo laviny vraj siaha az do protisvahu, niekde k Ciernym skalam.

Poskodeny je nielen lesny porast, ale aj trafostanica na parkovisku pod chatou, samotna chata (vybite okna) a budova Horskej sluzby.Ja som bol vcera poobede na ture v Malej Fatre, na Malom Fatranskom Krivani. Bol vyhlaseny 4. stupen lavinoveho nebezpecia.

Sondu som nerobil, ale uz pri otockach v 25 stupnovom svahu sa zosuvala doska hrubky 40 cm! Vo vsetkych slovenskych pohoriach je momentalne kvantum noveho snehu, vsade je vyhlaseny 4. stupen, stale snezi a ocakava sa cez vikend vyrazne oteplenie!

Takto mi si tu na Slovensku zijeme... :))

Ivan

středa 25. března 2009

Wattův zápisník 033/2009


Chamonix Mont-Blanc
Savojské Alpy
Francie

Pokud se Vám lyžování v Alpách zdá stále stejné, navštivte Chamonix. Pod majestátním masivem Mont Blanku (4807 m) najdete 7 areálů propojených skibusem v jedinou unikátní oblast. Pro unikátní zážitek z lyžování a snowboardingu je důležité, že výškový rozdíl oproti okolí činí 3800 m a 90 % sjezdovek se nachází více než 2000 m.n.m. To zaručuje mimořádnou jistotu sněhu i pro jarní lyžování.

Protože však Chamomix/Mont Blanc právem patří mezi deset exklusivních lyžařských středisek sdružených pod názvem „Best of the Alps", je nutné pro tento zimní pobyt počítat s vysokými cenami a s davy návštěvníků.

Sportovní zimní dovolená tu může být opravdu výjimečná – v Aiguille du Midi najdete 20kilometrový sjezd ledovcovým údolím Vallée Blanche (převýšení 2800 m), který je ovšem doporučován jen s horským vůdcem a pouze zkušeným lyžařům. Výlet lze zvládnout za 4 - 5 hodin. Ledovce Les Grandes Montets, Argentiére a Mer de Glace jsou známé díky kvalitnímu sněhu až do května a neomezeným freeride lyžováním (severní svahy, převýšení 2000 m). Pro snowboarding tu slouží kvalitní snowpark a „U“ rampa.

V oblasti Brévent/Flégere se nabízí slunečné odpolední lyžování s výhledem na Mont Blanc pro všechny kategorie lyžařů. Pro rodinné lyžování a pro snowboarding je dobrým řešením Tour/Col de Balme. Všechny oblasti jsou přístupné se skipasem Chamski, jediným omezením je limit dvou jízd kabinou Lognan - Grands Montets (další za poplatek).

Takže? Příště snad i s fotkama od Žofina ...

Wattův zápisník 032/2009

Skialpový výcvik
Švýcarsko, oblast Monte Rosa
16 - 22. března 2009
Lektoři: Dušan, Tonda a Pepino




Dufourspitze je nejvyšší hora Walliských Alp a 2. nejvyšší hora Alp a tudíž i Evropy na západ od Kavkazu.

Masiv Monte Rosy obsahuje čtyři z pěti nejvyšších vrcholů Alp: podle výšky (číslo v závorce je pořadí mezi alpskými vrcholy) Dufourspitze (2, 4634 m), Nordend (3, 4609 m), Zumsteinspitze (4, 4563 m), Signalkuppe (5, 4556 m), Parrotspitze(4436 m), Ludwigshohe (4341 m), Schwarzhorn (4322 m), Balmenhorn (4167 m), Vincent Pyramide (4215 m).

V oblasti je nejvyšší hustota čtyřtísicovek v Alpách. Hřeben podél hranic pokračuje horami Liskamm, Castor, Pollux, Breithorn, ...

Vrchol Dufourspitze leží ve Švýcarsku 200 metrů od hranice s Itálii. Přesto je někdy za nejvyšší horu, která leží jen ve Švýcarsku považován Dom (4545 m) ze skupiny Mischabel kousek na sever od Zermattu.

Hora byla poprvé zdolána v roce 1855 horolezci Ch. Smyth (Zemřel o 10 let později pádem při sestupu z Matterhornu), F. Smyth, Ch. Hudson. Vrchol byl pojmenován po švýcarskem výrobci přesných map Dufourovi. Jižní a východní stěna spadající od Nordendu a Zumsteinspitze až do italského údolí Valle Anzasca je se svými 2470 metry jednou z nejimpozantnějších v Evropě.

V hlavní sezóně vyleze na nejvyšší vrchol Dufourspitze 10-50 lidí za dobrých podmínek.

Jméno Monte Rosy je tak trochu záhadou. Nejpravděpodobnější je, že pojmenování pochází z místního dialektu "patois" Ossolského údolí a Valsesie. Podle tohoto nářečí slovo "rösa" znamená ledovec. Druhou možností je pojmenování podle červené barvy, do které se západní hřeben ponoří při západu slunce. Takto se už ale jmenuje Matterhorn v italštině (Monte Cervino - červená hora).

Takže? Příště něco o Chamonix.

pátek 13. března 2009

Oznámení 006/2009

Poslal mi Martin M. krásnou fotku "teamové spolupráce" ...

Takže? Kdo to řídí? A volal jsi už 18300?

středa 11. března 2009

Wattův zápisník 031/2009

Novinky ze světa lavin a skialpinismu:

Text:

Arva spolu s Mammutem připravují novou generaci vyhledávačů na bázi standardu W-Link, který pracuje s novou frekvencí 868 mHz (současně s tradičními 457 kHz). W-Link zachráncům přinese nové možnosti v případě vícenásobného zasypání (označování nalezených obětí, informace o počtu zasypaných, přenos informací o životních funkcích) a vývoj je soustředěn na zvýšení spolehlivosti poskytováni a předávání těchto údajů mezi přístroji. Arva Link je robustní tříanténový přístroj pracující v analogovém i digitálním režimu ve standardech 457 kHz a 868 mHz (W-Link) konstruovaný tak, aby bylo možné jej ovládat jednou rukou. Další zajímavou novinkou ze stáje Arva je batoh Rescuer, který má oddělený pořadač“ pro lavinovou výbavu na zádovém panelu, jež je rychle přístupný jednoduchým odklopením zádového panelu, na kterém jsou vypsány instrukce pro záchranou akci. Batoh je primárně určen pro ježdění a podle toho také sedí na zádech. Online návod pro bezpečný průběh backcountry túry (plánování, průběh túry v terénu, informace pro případ lavinové nehody) najdete na letos spuštěných stránkách http://www.arva-experience.com/, které jsou však zatím jen ve francouzštině.


Black Diamond pro evropsky skitouring Black Diamond přinese ze zámoří na starý kontinent lyže, u nichž se nechal inspirovat potřebami evropských jezdců. Rychlé a lehké lyže s vysokou torzní stabilitou 3D CNC wood core s výjimečnou odolností a lehkostí. Radu reprezentují modely Cult (2,6kg pár, 177 cm), Guru (2,9 kg pár, 170cm) Stigma (3,0 kg pár, 174cm) a Voodoo (3,3kg pár, 175cm).

Doplňky Pieps Zajímavou novinkou Piepsu je tzv. testovač pípáků (pieps checker). Mini zařízení velikosti USB flashky za několik stovek, kterým můžete testovat funkčnost pípáků ostatních ze skupiny, aniž byste museli sáhnout na ten svůj. Odpadá tedy rozepínání bundy, popruhů, přepínání přístroje aj. Další užitečnou hračkou je digitální sklonoměr. Ten lze připevnit na hůlku a pak už jen sledujete displej, kolik že stupňů má svah, na kterém stojíte.

zdroj: magazín SNOW

úterý 10. března 2009

Wattův zápisník 30/2009

Kdyby se chtěl někdo pocvičit v angličtině a základních informacích o lavinách a postupu během lavinové situace. Nabízím hezký, stručný a hlavně krátký text:

If you are buried by an avalanche, wearing a transceiver can help people find you. However, it will not prevent you from being buried, it will not prevent you from being killed by trauma, and it will not prevent you from suffocating while buried. (Of course, if you are killed by an avalanche, a beacon will make it easier for rescuers to recover your body.)

Avalanche transceivers (a.k.a. "beacons") can either transmit or receive a signal (hence the name trans-ceiver). In normal operation, the transceiver is set to transmit a signal. If somebody gets buried by an avalanche, other people search for the buried victim by switching their transceivers to receive mode. Note that everyone who was not buried by the avalanche must switch to receive mode or the searchers will inadvertently search for somebody on the surface.

Steve and Teammates Transport an Avalanche Fatality Analog transceivers simply let you hear the audible beep when in receive mode. You then search for the loudest beep. Almost all analog transceivers also display a visual indication of the signal strength.

Digital transceivers display a distance indicator which estimates the distance to the victim in meters. Digital transceivers with multiple antennas also display a directional indicator that points to the transmitting beacon (transceivers with one antenna cannot display a directional indicator). Some digital transceivers start in analog mode and switch to digital mode (with a directional indicator) when they get closer to the victim. Some transceivers can be manually toggled between analog and digital mode.

The basic search technique is to travel a zig-zag-like pattern on the surface of the snow until a signal is received (the primary search) and to then follow the directional indicator toward the victim (the secondary search), and finally use the distance indicator to locate the victim (the pinpoint search). A transceiver's range determines the appropriate spacing for the primary search (typically 40 meters).

When you are within a few feet of the victim, you use an avalanche probe to locate the victim. When you locate the victim with your probe, you use a shovel to unbury them.

Special techniques are required to locate multiple victims. The technique you use depends on your training and the type of transceiver you own. Locating multiple victims is relatively complicated. It is important to use safe travel techniques to limit the number of people who are exposed to the avalanche hazard.

zdroj: http://beaconreviews.com/

neděle 8. března 2009

Ivanův zápisník 002/2009


Stvrtok vecer, koliba Nova Lesna, planovanie tury:
Po tretom tocenom a flaske cerveneho sa konecne dostavame na redukcny faktor 0.99. Stastni zaspavame ...
Piatok rano, Cafe Furkotka, Strbske Pleso: o 9tej prichadza Janek, trosku debata, trosku preso a caj, Janek vali na Dachstein a my na Patriu. V dazdi, v hmle, s usmevom...
Za hodinu, trosku neklientskym tempom, sme v 2200, hmla pod nami, zjazd pred nami. Zlabisko do Mlynice, luxus ukrutny. Pod Skokom prichadza prve klucove miesto. Z dialky sa blizi zelene individum a cosi na nas ziape ...

Uz to vidim: clen VV, predseda komisie zadrzany pri flagrantnom poruseni navstevneho poriadku. Vsetko zachranuje Miki odvaznou dezinformaciou: Ale my sme vodcovia, suhajko!!!Mlady greenhorn: Pardooon, tak to je ine, pani. Vy mozte, nech sa paci, krasny den vinsujem.

Opat v hmle stupame do Bystreho sedla, v strmine kopeme profil. Vysledok KT je uspokojivy, asi nezahynieme... Druhe klucove miesto: Kde, do riti, je to sedlo? Triafame akusi strbinu, Bystrou lavkou nazyvanu. Vidina piva nabera realne kontury, Zjazd Furkotou neprekvapi, kapustova a bir na Solisko potesi. Turu seriozne zhodnotime s Jarom Michalkom v tej jeho putike. S karbobruskou v ruke malicko zavidi a tesi sa s nami ...

Ivan

čtvrtek 5. března 2009

Oznámení 005/2009



Karel Kříž poslal a napsal:

"Jinak vas vsechny trkvasy zdravim ze soldenu, kde bych mel byt az do konce brezna ve freeride centru. Tak az pojedete okolo tak se stavte dame pivo, s cechama se (pardon i zo slovakmi) prece jen pije lip. V priloze posilam fotecku z pekne laviny co tu zbuchla minulou sobotu."

drzte se draci

kk

středa 4. března 2009

Wattův zápisník 029/2009

Trkvasi na lavině
Velká Fatra
Poslení týden v únoru 2009

Kádr: Janek a Dušan
Typ sněhu: prašan a zlomkový sníh
Počet zasypaných: 3 (Kožich, Watt a Pája)
Čočková polévka: 5 EURO
Sauna: pohoda
Masérka Janička: "Už si jel někdy ve ferrari...?"
Nejlepší vyhledávač: DSP
Nejlepší sjezdy: Skalná Alpa a Smerkovica
Výhledy: na Tatry

VIDEO:

Takže? V Chamonix už jenom lehké sýry a těžké tůry!

Mikiho zápisník 003/2009

Vcera som dal krasnu turu najprv Patria zlyzoval som zlabom k Popradskemu plesu a tak zlomiska a Lucne sedlo velka krasa.
Den pred tym Slavkovsky stit a dole Kralovskym zlabom.
Skoda ze sa takto oteplilo.
Zdar
Miki

úterý 3. března 2009

Faggičův zápisník 007/2009

Noc tuleních pásů, sobota 28/2/2009 (SK)

Jedno želízko v ohni měli i Trkvasi: Miki Buchl

Přímý komentář Faggiče:
SMS číslo 1:
Miki Buchl sa drzi statocne, po 2 kole zo 6 na cca 25 mieste. Zo 108 startujucich. ja sa drzim pri caji s rumom tiez velmi dobre.

SMS číslo 2:
Results: Miki na krasnom 13tom mieste, ale jasny vitaz v kategorii siroka lyza. Prave narazane svijany. podla Doskyho trochu kysele mnjam

SMS číslo 3:
Dneska 13,05hod. na ct 1 pohadka o mne a o hrabence. :-D

Takže? Miki válí a Faggič senilní?